Класификация на рака на гърдата
Място на възникване
Ракът на гърдата често се разделя на дуктален и лобуларен според това дали възниква съответно в епителните клетки на млечните канали или млечните жлези. Дукталният карцином е много по-често срещан [5, 9].
Рядка форма на рак на гърдата е болестта на Пейджет (Paget), която възниква в едноименните клетки в зърната на гърдите [5]. Нарича се още рак на зърното.
Клинична проява
Заболяването се проявява като in situ или инвазивен карцином. В мнозинството случаи ракът на гърдата се открива като локализиран инвазивен карцином, когато туморът се е разпространил донякъде в околните тъкани и евентуално в близките лимфни възли.
Стадий
Според стадия на заболяването ракът на гърдата бива ранен, локално напреднал и метастатичен.
Ранният рак на гърдата е локализиран и операбилен (Т1-Т3), с негативен или позитивен нодален статус. Локално напредналият (регионален) рак на гърдата е неоперабилен и инвазивен с положителен нодален статус. Метастатичният рак на гърдата се е разпространил из тялото и е нелечим.
Трите вида рак на гърдата според стадия се лекуват по различен начин като целта при ранния рак на гърдата често е излекуване [6].
Експересия на онкопротеини
При около 80% от случаите на рак на гърдата пролиферацията на туморите се стимулира от свръхекспресирани повърхностни рецептори – естрогенов (ER), прогестеронов (PR) и HER2. Всеки рак на гърдата рутинно се тества за тези рецептори, защото те са основни прогностични и предиктивни фактори за развитието и лечението на болестта с таргетна терапия [7, 8].