Една от 8 с апел към НЗОК за подобряване на грижата за жените с рак на гърдата
В началото на септември 2024 г., ние от фондация Една от 8, внесохме официално писмо до Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), адресирано до управителя проф. Момчил Мавров, с апел за преразглеждане и актуализиране на лимитите за помощни средства за жените с диагноза рак на гърдата, преминали през химиотерапия и оперативна намеса и добавяне на нови такива.
В обръщението си към проф. Мавров подчертаваме, че ракът на гърдата е най-честото онкологично заболяване сред жените, като всяка година над 4 000 жени в България са диагностицирани с тази болест. За Една от 8 е от първостепенно значение тези жени да получават адекватна грижа, не само по време на лечението, но и в периода на възстановяване и ремисия. Грижа, която им дава възможност да продължат живота си достойно. Инвестициите в качеството на живот на жените с рак на гърдата гарантират тяхната продължаваща активност, както в трудовата сфера, така и в обществото като цяло.
- Отправихме призив за промени в лимитите за помощните средства
„Една от 8 отправя апел към НЗОК за увеличаване на лимитите, които се отпускат за закупуване на перуки и силиконови гръдни протези. Фондацията настоява сумата за перука да бъде увеличена от 128 лв. на минимум 350 лв., а за силиконова гръдна протеза – от 144 лв. на минимум 250 лв. Тези лимити не са актуализирани от 2018 г., а инфлацията и повишените пазарни цени допълнително утежняват положението на пациентките.
Загубата на коса и гърда са сред най-травматичните последствия от лечението на рак на гърдата, които имат сериозно влияние върху психиката на жените.
Разликата между отпусканите суми и реалните цени на помощните средства поставя допълнително финансово бреме върху жените, които вече са преминали през толкова много предизвикателства.“
- Отправихме и призив за включване и на нови помощни средства в списъка на НЗОК
“Фондация Една от 8 настоява и за включването на специализиран сутиен за жени с мастектомия и компресивен ръкав за жени с лимфедем в списъка на отпусканите от НЗОК помощни средства. В много европейски държави тези артикули се финансират изцяло или частично от здравните системи, тъй като тяхната необходимост за поддържане на качеството на живот на пациентките е безспорна.
Много жени споделят, че невъзможността да си позволят специализиран сутиен ги възпира да носят силиконова протеза, което води до допълнителни физически и емоционални проблеми.
Тези помощни средства са не само част от физическата рехабилитация, но са важни и за емоционалното възстановяване на жените.“