Значението на физическата активност след края на активното лечение на рак на гърдата

Значението на физическата активност след края на активното лечение на рак на гърдата

Физическата активност след края на лечението е изключително важна, но жените често не знаят какво и как да тренират. За да ви бъдем полезни, заедно с Тракийски университет "Демокрит", Гърция - нашият партньори по проекта - подготвихме раздела за физическата активност.

Умерената физическа активност след приключване на активното лечение е изключително важна за цялостното ви здраве и качество ви на живот. Тя може да ви помогне да:

  • Подобрите цялостната си физическа форма
  • Поддържате здравословно тегло
  • Намалите риска от развитие на други сериозни хронични заболявания като диабет и сърдечно-съдови заболявания
  • Възстановите и поддържате психическото си равновесие. Когато сте физически активни, тялото ви освобождава хормони, които ви карат да се чувствате добре. Физическата активност помага за намаляване на напрежението, стреса и умствената умора и подобрява съня, концентрацията, паметта, настроението и увереността.
  • Намалите риска от развитие на лимфедем или да подобрите състоянието си, ако вече го имате.

Преди да започнете каквато и да е програма за упражнения или физическа активност, консултирайте се с вашия онколог, тъй като той знае текущото ви състояние и как се възстановявате от лечението. Попитайте за съвет относно режима на упражнения, който е подходящ за вас в този момент.

Някои хора могат безопасно да започнат или да поддържат собствена програма за упражнения, но други ще имат по-добри резултати с помощта на спортен инструктор или физиотерапевт. Специално обучени специалисти могат да ви помогнат да намерите видовете упражнения, които са подходящи и безопасни за вас и да препоръчат колко често и колко дълго трябва да тренирате.

Ако решите да работите със специалист, информирайте го за вашата диагноза, терапиите, които сте претърпели, дали имате лимфедем или остеопороза и дали имате ограничения, препоръчани от вашия онколог по отношение на текущото ви състояние.

Да бъдеш физически активен не означава непременно интензивни и тежки тренировки. Ходенето в планината, пилатес, йога, упражнения за басейн и упражнения с ластици и леки тежести са добри възможности за теб.

Имайте предвид, че ако сте претърпели дисекция на лимфни възли, мастектомия или лъчетерапия, трябва да пазите засегнатата ръка по време на физическа активност, като избягвате вдигането на тежести над 3 кг, не отпускате тежеста на тялото си върху ръката, не оставяте ръката ви да виси свободно и да избягвате повтарящите се въртеливи движения с ръката.

Физическа активност при лимфедем

Лимфедемът е състояние, характеризиращо се с натрупване на лимфна течност в кожата и подкожната тъкан поради отстранени или повредени лимфни възли и нарушен дренаж (лимфен застой). Обикновено засяга горните или долните крайници, в зависимост от местоположението на операцията. Често се наблюдава при хора, които са преминали лечение за рак на гърдата. Лимфедемът може да се появи по всяко време след лечението, дори много години по-късно. Най-често се среща (при около 75% от пациентите) до края на първата година след операцията, включваща обширна дисекция на лимфните възли в подмишницата.

В някои случаи тялото намира начини да стимулира активността на съществуващите близки лимфни възли, да увеличи тяхната ефективност и да създаде нови свързващи клони (анастомози) към други лимфни съдове и вени, за да пренасочи дренажа на лимфните течности. Когато този механизъм не работи напълно и лимфната течност се натрупва в засегнатия крайник, говорим за лимфедем.

Проучванията показват, че между 2% и 38% от жените, лекувани за рак на гърдата, развиват състоянието, в зависимост от лечението, което са получили. В случаите на обширна дисекция на лимфните възли честотата достига до 62,5%. Науката все още не е обяснила защо някои хора развиват лимфедем, докато други не.

Лимфедемът е прогресиращо заболяване и ранната диагностика и лечение са от решаващо значение. Лимфедемът е клинично диагностициран. Точната диагноза играе ключова роля при определянето на по-нататъшни методи на лечение. При първите признаци на заболяването е необходима задължителна консултация с лимфолог - в България тази функция се изпълнява от съдов хирург, ангиолог или флеболог.

Лимфедемът е хронично заболяване, което не застрашава пряко човешкия живот, но ако не се лекува правилно и своевременно, може да доведе до трайно подуване, необратими кожни промени, чести инфекции, намалена подвижност на засегнатия крайник, значително влошено качество на живот и дори увреждане. Въпреки, че няма лечение за лимфедем, той може да бъде контролиран чрез подходящи и всеобхватни мерки като добри хигиенни практики, масажи, компресионни превръзки, физиотерапевтични упражнения, лекарства и хирургия. Фокусът е върху намаляване на подуването и болката, за да се поддържа стабилно състояние.

Ежедневната физическа активност е важна част както от интензивната антиедемна терапия, когато основната цел е да се намали подуването, така и от фазата на поддържане на постигнатите резултати. По време на активни и повтарящи се движения със засегнатия крайник ,мускулните контракции действат като естествена мускулна помпа, подпомагайки дренажа на лимфната течност и намалявайки подуването. Извършват се леки упражнения за улесняване на лимфния дренаж - аеробни, еластични и  упражнения за гъвкавост. Програмата за упражнения се разработена от специалист и съобразена със степента на подуване, фазата на терапията и физическото състояние на пациента. Упражненията се изпълняват с компресионна дреха, която може да бъде компресионна превръзка по време на интензивна терапия или компресионен ръкав по време на поддържаща терапия.

Физическата активност започва с по-ниско ниво на интензивност и постепенно се увеличава, което позволява на лимфната система да се адаптира към новото ниво на активност.

Физическа активност при остеопороза

За жени, които са преминали лечение на рак на гърдата и страдат от остеопороза като резултат от хормонална терапия, е важно да подберат упражнения, които са ефективни и безопасни. Трябва да се съсредоточите върху упражнения, които насърчават здравето на костите, без да увеличават риска от фрактури. Препоръчително е да се консултирате с вашия наблюдаващ лекар или физиотерапевт, за да се адаптира програмата според индивидуалните нужди и състояние.

Ето как едни от най-разпространените спортове или упражнения се вписват в нуждите на жените с остеопороза:

  • Джогинг. Джогингът е полезен за подобряване на костната плътност и цялостното сърдечно-съдово здраве.  Трябва да избягвате джогинг с висока интензивност върху твърди повърхности, за да намалите риска от фрактури. Изборът на по-меки повърхности като трева или използването на подходящи обувки може да смекчи тези рискове.
  • Упражнения със собствено тегло, свободни тежести и ластици. Силовите тренировки са много ефективни в борбата с остеопорозата, като подобряват костната плътност и мускулната маса. Използването на собствено тегло, свободни тежести и ластици може да таргетира различни мускулни групи, подобрявайки стабилността и здравината на костите. Важно е да започнете с леки тежести или ниско съпротивление на ластиците, за да предотвратите напрежение върху костите и ставите. Уверете се, че техниката ви е правилна, за да избегнете травми, особено ако сте със слаби кости.
  • Пилатес. Пилатесът е отличен за подобряване на баланса, гъвкавостта и силата, което може да помогне за предотвратяване на падания и фрактури при жени с остеопороза. Може да се наложат модификации, за да се избегнат прекомерно извиване на гръбначния стълб или усуквания, които биха могли да увеличат риска от прешленни фрактури. Упражненията трябва да се съсредоточат върху стабилност и контролирани движения.

Общи насоки за физическа активност за жените с диагноза рак на гърдата

  • Загряване и разпускане. Винаги започвайте с 5-10 минути загряване, за да подготвите мускулите и сърдечно-съдовата система за упражнения. Завършете с разпускане, за да помогнете на тялото си да се възстанови и да намали мускулната треска.
  • Интензивност. Поддържайте интензивността на умерено ниво, особено в началото. С нарастването на силата и издръжливостта ви можете да увеличите интензивността, но е важно да слушате тялото си, за да избегнете претоварване.
  • Прогресия. Постепенно увеличавайте продължителността, интензивността и сложността на упражненията. Тази прогресия е от съществено значение за непрекъснато подобрение, без да рискувате нараняване или претрениране.
  • Слушайте тялото си. Обърнете специално внимание на това как тялото ви реагира на различни упражнения и променете или спрете всяко упражнение, което причинява дискомфорт или болка.
  • Редовна оценка. Редовно оценявайте силата, гъвкавостта и цялостното си благополучие, за да коригирате съответно режима на упражнения.
  • Консултация: Препоръчват се редовни прегледи при лекар или консултации с фитнес специалист, който работи с онкологични пациенти, за да се гарантира, че вашата програма за упражнения е безопасна и ефективна.

За жените в ремисия е подходящ добре балансиран режим на упражнения, включващ сърдечно-съдови упражнения (като джогинг), силови тренировки (използване на собствено тегло, свободни тежести и ластици) и тренировки за гъвкавост/баланс (като пилатес), той може значително да подобри физическото и психическото здраве. Тези дейности трябва да бъдат приспособени към индивидуалните възможности и етапите на възстановяване, с акцент върху постепенното прогресиране и балансирано ангажиране на мускулите.