Лечението приключи. А сега накъде?

Лечението на рака на гърдата е комплексно и често продължава цяла година. В този нелек период много от жените избират да останат у дома в болничен отпуск и да намалят темпото. Най-вероятно и ти си част от тези жени и сега, след края на лечението, може би обмисляш да се върнеш на работа и към активния живот.

От опит знаем, че ти предстои период на адаптация и преосмисляне. В началотона този път най-важно е да дадеш приоритет на здравето си – твоето физическои психическо здраве трябва да бъдат водещи.

Заедно с дългогодишните специалисти в областта на подбора на кадри Иванка Спасова и Петя Йовчева разработихме няколко теми, свързани с връщането напазара на труда, с които се надяваме да ти помогнем да се справиш. Подготвили сме практическа част с насоки за пазара на труда, връщане към или търсене нанова работа, с какво може да ти е полезен кариерният консултант, как да направиш подходящо CV, да се подготвиш за интервю, както и как да отработиш вътрешните си страхове и тревожност и да откриеш своето ново желано място за работа, на което да се чувстваш удовлетворена, спокойна и щастлива.

Готова ли съм да се върна към стария си работен режим?

За някои хора преходът към работа на пълен работен ден може да е лесен, но за други може да изисква известен период на приспособяване и допълнителна помощ, за да се върнат към обичайния си работен график. Може да откриеш, че се уморяваш лесно, имаш проблеми с фокусирането или паметта.

Проведи разговор със своя лекуващ онколог, тъй като той познава моментното ти състояние и начина, по който се възстановяваш от лечението. Попитай го за съвет за режима на натовареност, който е подходящ за теб в този момент. Може да се наложи да започнеш с по-кратък работен ден (на 4 или 6 часа) или да работиш по-малко дни в седмицата, докато се адаптираш и се почувстваш готова за по-голямо натоварване.

Опитай се да бъдеш търпелива и да се грижиш за себе си, докато се връщаш към „нормалния“ си ритъм на живот.

Какво ме прави щастлива в кариерен план?

Прекарваме в работа половината от будната част на деня и е изключително важно да се чувстваме щастливи и удовлетворени от естеството на работата, която сме избрали, от компанията и отношенията в екипа, в който работим. След дългата пауза и в светлината на твоето преживяване, моментът е удобен да си дадеш сметка дали да се върнеш към старото и познатото, или е време да направиш промяна. Сега е моментът да се обърнеш навътре към себе си, да се запиташ какво иска сърцето ти, кои са важните за теб неща, какво те прави щастлива в работата, дава ти смисъл и те кара да се чувстваш добре.

Лили Георгиева (автор на книгите “От любов къмсебе си” и "Започни начисто"), споделя по темата: “Обикновено по време на или след периода на предизвикателство, в личен, кариерен, здравословен, всякакъв план, идва момент на преосмисляне и търсене на отговор на въпроса: “А сега накъде? Кое искам да се върне, от познатото в работата? Какво ново искам да имам в нея?”. Ако фокусът ти досега е бил основно върху количеството - опит, постигнати резултати, финанси, и т.н., на дневен ред идва и качеството – на взаимоотношения, проекти, динамика на работния ден и почивка. Много често предишният смисъл в работата може да не е актуален, а новият – все още не особено ясен.

За данамериш отговорите, задай си следните въпроси:  

  • С каква цел работя на този етап от живота си? — отвъд материалното, което се подразбира
  • Какво искам да ми дава работата, което съм имала и преди... или не съм имала, но сега искам да имам? — свобода, предизвикателства, нови знания, сигурност, радост
  • На кое категорично държа и с кое мога да направя приемлив компромис? — работно време, вид заетост, типове проекти
  • Как мога да държа себе си в центъра, да се щадя и да се грижа за себе си, и работата ми да ме подкрепя в това, а не обратното?

Направи си списък с нещата, които те правят щастлива, на какви критерии трябва да отговаря работата ти – каква да е компанията, какво да включва новата ти позиция като отговорности, за да се чувстваш удовлетворена, има ли допълнителни неща, които са важни за теб  в този момент. Например– гъвкаво работно време, възможност за работа отдалечено, локация на офиса.

Решението е изцяло твое, но нашият съвет е промяната, която предприемeш, да е в унисон с твоите ценности и лични критерии за успех, с твоите знания и опит, със силните ти страни, с твоите умения в среда, която би била вдъхновяваща за теб.

Справяне с несигурността и занижената самооценка

Често периодът извън активната работа върви ръка за ръка със занижена самооценка, с усещането “аз съм ужасно изостанала от работния ритъм”, ”не съм конкурентна и не мога да имам претенции при търсенето на нова работа”  или пък “вече не съм достатъчно компетентна”. Ако и ти в момента се чувстваш така е добре да потърсиш индивидуални консултации с психолог или подкрепа на близък приятел или група от хора, които те разбират. Срещата с кариерен консултант и/или агенция по подборна персонал също биха могли да ти помогнат да преодолееш чувството на неувереност.

Групова или индивидуална среща с кариерен консултант? Среща с агенция за подбор на персонал? С какво ще ми помогнат?

Среща с кариерен консултант или агенция за подбор на персонал са добър вариант когато се намираш на този кръстопът и се чудиш накъде да поемеш, не си сигурна какво можеда ти предложи пазарът на труда, какво има като възможности за работа, дали да направиш промяна, какъв опит и умения си натрупала до момента и преносими ли са те в други сектори и сфери на работа или просто искаш да прецениш конкурентността си към съответния момент.

Можеш да потърсиш групови събития и семинари, организирани от кариерни консултанти или агенции по подбор на персонал, които обикновено са с регистрация, но са безплатни. На тях можеш да получиш по-общи насоки, които определено може да са ти полезни. В интернет пространството можеш да откриеш интересни подкасти, видео съдържание как да оформиш CV си, а в социалните медии можеш да узнаеш и да се абонираш за интересни събития, свързани с кариерната ориентация.

Ако искаш персонализирана среща и помощ в повече направления,  кариерният консултант  е човекът, който може да ти помогне в периода на вглеждане в себе си, на осъзнаване за пътя, по който би искала да тръгнеш, да е редом до теб по време на целия процес. Ролята му на първо място е да ти помогне да си изясниш  промяната, която наистина ти е нужна и да намериш верния път за теб, който ще те прави щастлива.  Той може да ти даде съвети как да оформиш най-добре CV-то си за конкретна позиция, като акцентираш върху силните си страни, релевантния опит за позицията, за да може да направиш впечатление на специалистите човешки ресурси в компаниите. Ще те посъветва относно каналите, по които можеш да търсиш работа, как да създадеш или подобриш профила си в професионалната LinkedIn мрежа, която в последните години стана много популярно място за търсене на работа и споделяне на интересна професионална информация и също така място, на което би могла да бъдеш забелязана и поканена директно на интервю от специалисти по подбор. Твоят кариерен консултант може да те подкрепи и да даде ценни съветии за бъдещо интервю за работа. Ще ти помогне да си изясниш най-точноизискванията за дадена позиция, релевантния ти опит и върху какво да сефокусираш при самото интервю, така че да си по-спокойна и уверена по време на срещата ти с бъдещ потенциален работодател.

В агенциите за подбор на персонал също има професионалисти, които имат опита и уменията да проведат кариерни консултации и да са ти полезни със съвети за пазара на труда. Също така те могат дори да ти предложат конкретни актуални вакантни позиции, по които работят и които биха били подходящи за теб. За да осъществиш контакт с тях, можеш да ги потърсиш по телефона и/или да им напишеш имейл, като прикрепиш  CV-то си и да помолиш за среща или разговор във връзка с твоето търсене.

В България кариерните специалисти работят само с кандидати за работа и обикновено правят повече от една среща, за да бъде консултацията цялостна и пълна – те могат да бъдат до теб по време на целия процес на промяна и да те съветват, могат дори да се ангажират и да търсят заедно с теб подходящи позиции за работа. Тази услуга е платена за кандидатите за работа. От друга страна, среща с консултанти от агенции по подбор на персонал не е платена за кандидатите, но заради конфликт на интереси, те не могат да ти предложат цялостна консултация по време на целия процес на промяна.

За да извлечеш максимална полза от такова сътрудничество, бъди искрена с консултантите, сподели им всичко, дори и да го смяташ за маловажно. Това могат да са, например, твои умения, успехи, постижения, желания. Ако си набелязала конкретни компании или обяви, обсъдете ги подробно. Сподели и какви са очакванията ти към бъдещия работодател, дали имаш конкретни изисквания.

Middle Age woman looking at the camera with a pink breast cancer ribbon
Използваме бисквитки, за да подобрим Вашето изживяване. Използвайки този уебсайт, Вие се съгласявате с нашата Политика относно бисквитките.