На работа с ТЕЛК
Какво ми дава ТЕЛК решението?
Обичайно освен процента на трайно намалена работоспособност, в решението на ТЕЛК се определят и противопоказните и подходящите условия на труд. Работодателят ти едлъжен да се съобрази с предписанието на ТЕЛК и твоето здравословно състояние.
За полагане на нощен труд, извънреден труд или труд при удължено работно време е необходимо твоето изрично съгласие. Дори и с него такъв труд би бил допустим, само ако ТЕЛК в решението си изрично не е посочила, че такъв ти е забранен като противопоказен.
Ако ТЕЛК ти е определила 50% или над 50% трайно намалена работоспособност, имаш право на удължен платен годишен отпуск от най-малко 26 работни дни.
Това, че си с ТЕЛК, не трябва да води до намаляване на трудовото ти възнаграждение или ограничаване от страна на работодателя на други права, които имат и останалите му служители.
При уволнение поради закриване на част от предприятието, съкращаване на щата, намаляване на обема на работа, липса на качества на служителя да изпълнява ефективно работата, промяна на изискванията за изпълнение на длъжността, когато служителят не отговаря на тях, както ипри дисциплинарно уволнение, се ползваш със специална закрила по Кодекса на труда като служител с онкологично заболяване. Това означава, че работодателят ти няма право да те уволни, без да поиска и получи предварително разрешение от Инспекцията по труда и положително мнение от ТЕЛК за твоето уволнение. Ако работодателят ти те уволни по някоя от посочените причини без да е получил разрешение от Инспекцията по труда и положително мнение от ТЕЛК, можеш в двумесечен срок от датата, на която си уволнена, да оспориш уволнението си пред съда като незаконосъобразно. Съдът трябва да го отмени без да разглежда спора по същество, тоест без да обсъжда дали наистина щатът е съкратен и правилно ли е направено това, дали е намален обемът на работа, дали имаш качества за ефективно изпълнение на длъжността и т.н. Имай предвид, че докато си все още в изпитателен срок, работодателят може да те освободи без да е необходимо специално разрешение.
Ако смяташ, че трудовите ти права като служител с ТЕЛК са нарушени от работодателя или ако имаш въпроси във връзка с конкретна ситуация, свързана с правата ти като служител с решение на ТЕЛК, можеш да секонсултираш с Инспекцията по труда чрез нейната национална гореща телефонна линия на номер 070017 670. Повече информация за това как да се свържеш с Инспекцията по труда можеш да намериш на уебсайта ѝ.
Има ли дискриминация спрямо хората с ТЕЛК?
Въпреки че разбирането на обществото за рака става все по-добро, предразсъдъци и страхове все още се срещат. Дори след като си приключила с лечението и си в ремисия, е възможно да се сблъскаш с дискриминация на работното място.
Важно е да знаеш, че имаш същите права като всеки друг на работното място и трябва да ти бъдат предоставени равни възможности, независимо от диагнозата. Наемането, повишението и отношението към теб на работното място трябва да зависи изцяло от твоите способности, квалификация и представяне.
В случай на дискриминация на работното място е редно да уведомиш отдел „Човешки ресурси“. Ако членуваш в синдикат, обърни се и към него за съвет и помощ.
Законът за защита от дискриминация ти дава възможност да подадеш жалба до Комисията за защита от дискриминация или иск до съда. От Kомисията можеш да поискаш да установи дискриминацията и да наложи санкция на работодателя ти, а от съда – да установи дискриминацията и да ти присъди обезщетение за претърпените от нея вреди. Ако избереш да заведеш дело пред съда, Комисията за защита от дискриминация няма да образува производство пред себе си и случаят ти ще се разглежда само от съда. И комисията, и съдът не разглеждат анонимни жалби и искове. И пред Комисията, и пред съда трябва да представиш доказателства в подкрепа на твърденията си за осъществената спрямо теб дискриминация от работодателя и претърпените в резултат на това вреди. Доказателствата може да са писмени (напр. документи, имейло, изхождащи от работодателя, от теб или други негови служители), а може и да са устни – да поискаш да бъдат разпитани свидетелите на нарушението, извършено от работодателя спрямо теб. Пред съда можеш да поискаш и назначаването на вещо лице, което да направи оценка на последиците от нарушението на работодателя върху психическото и физическото ти здраве, ако има такива.
Повече за защитата от дискриминация приупражняване на правото на труд можеш да научиш от Закона за защита отдискриминация тук, както и от уебсайта на Комисията за защита от дискриминация тук.