Социалната среда

Вероятно е да чувстваш разочарование от разминаването между очакванията ти за реакцията на някого и реалното му поведение. Общото възприятие се свързва с уязвимост, вина, неспособност и срам и може да окаже въздействие в начина ти на обвързване с някои хора. Това може да се случи, без дори да си дадеш сметка, тъй като става дума за чувства, които са много дълбоко загнездени в нашата култура. Например, с цел да избегнеш неудобни ситуации, е възможно да изпиташ желание да се изолираш по свой начин от заобикалящия те свят и да избягаш от културните представи на обществото, което е склонно да поставя етикети на различните от мнозинството. В много случаи, стигмата от рака не е умишлена и по-скоро се явява като отговор на този повече културен, отколкото индивидуален въпрос.

Една от стратегиите да се справиш с тези стереотипи, е да говориш за болестта без табута.

В този период от живота си имаш нужда от подкрепящи и мотивиращи хора около себе си, но това не значи, че ги няма другите - тези, които се дистанцират от заболяването и съответно от теб. Имай предвид, че всеки човек си има свои собствени причини, които няма как да знаеш, свързани с негов опит или страхове. Много хора предпочитат да стоят настрана и по този начин да предпазят самите себе си от досег с болката. Това е и начин да се избегне застрашаващото усещане, че ракът може да споходи всекиго и никой не еимунизиран срещу него. Въпреки, че става дума за добре познато сред обществото заболяване, много хора се страхуват или се чувстват неудобно да говорят за рака. Причините за подобно неудобство се крият най-вече в незнанието: не знаем как да се справим с болката, която съпътства болестта и не знаем как точно да предложим помощ и подкрепа на нуждаещия се. Да разбереш мотива за реакцията на другите е ключ към изграждането на стабилни отношения, както и правото да продължиш пътя си, без да носиш усещане за разочарование, неразбиране и изоставяне.

Възможно е също така, да станеш свидетел на много позитивни реакции от страна на хора, от които не си очаквала толкова дружелюбно отношение и да разшириш приятелския си кръг.

Освен това е възможно да създадеш нова иприятелска среда от други преминали през болестта, споделящи сходни ценности. Взаимното разбиране в следствие на еднакъв опит, улеснява изразяването на емоции без страх, че могат да те обвинят или, че те може да наранят някого. Тези взаимоотношения са много положителни, както за справяне с болестта, така и за връщане към нормалността след терапията. Но избягвай ефекта на „заразяването”, който може да се получи поради припознаване на чужди емоции като свои. Всеки преминава през свой собствен процес.

За изграждането на една комфортна среда и укрепване на приятелства, е важно да имаш предвид промените в ценностната ти система и приоритетите вследствие от преживения рак. Тези промени ще породят нови навици или реакции. Добре е да поговориш с твоите приятели за твоето ново нормално. Така ще можеш да продължиш да се чувстваш удобно в социалната си среда и ново установената динамика на живот няма да е пречка за никого.

Използваме бисквитки, за да подобрим Вашето изживяване. Използвайки този уебсайт, Вие се съгласявате с нашата Политика относно бисквитките.